LinkedIn

Rodzice na LinkedIn

Informacje o urlopie macierzyńskim - jak je dodać na portalu LinkedIn?

Dziś news rodem z LinkedIn, dotyczący kwestii rekrutacji bardziej niż promocji naszych firm. Niemniej kwestie prezentacji naszych doświadczeń to budowa marki osobistej, jest to więc także temat marketingowy i dlatego postanowiliśmy się nim zająć.

Luka w zatrudnieniu – koszmar poszukujących pracy

Rynek pracy to skomplikowana machina. Rekruterzy szczegółowo analizują każde przesłane CV, by na rozmowy kwalifikacyjne zaprosić najlepszych ich zdaniem kandydatów. Algorytmy takich ocen są czasem skomplikowane bardziej niż klucz oceny stron internetowych przez boty Google… Problemem dla poszukujących pracy może okazać się np. luka w zatrudnieniu, która w Polsce jest bardzo źle widziana.

Zazdroszczę czasem bohaterom zagranicznych programów podróżniczych, którzy na rok rezygnują z pracy, by przeżyć przygodę. Mam wrażenie, że żyjąc w Polsce przez następnych kilka lat mieliby poważny problem ze znalezieniem zajęcia…

Wróćmy jednak do tematu tej okropnej luki w zatrudnieniu. Czym może być spowodowana, poza mitycznymi podróżami, na które raczej mało kto się u nas decyduje? Może to być przede wszystkim przerwa na wychowanie nowego członka rodziny. Urlopy macierzyńskie i tacierzyńskie to przecież prawo przysługujące rodzicom zgodnie z kodeksem pracy. Niestety czasem podczas takiej przerwy umowa o pracę wygasa. Wtedy do końca urlopu mamy lukę. Nie mówiąc już o przedłużeniu przerwy o urlop wychowawczy.

O ile w CV można ująć to jako jeden z punktów kariery, to korzystając z portalu Linkedin, który jest popularnym źródłem kontaktów zawodowych oraz HRowych, pojawiał się problem. Przerwa w karierze widoczna była jako luka w zatrudnieniu. Każdy z rekruterów, zastanawiających się nad zaproszeniem nas na rozmowę widział ją, nie posiadając do niej żadnego wyjaśnienia. To mogło być czynnikiem decydującym o braku kontaktu z ich strony, a co za tym idzie nowych propozycji, które pozwoliłyby naszej karierze wskoczyć na wyższy poziom.

Linkedin zauważył problem

Zarządzający portalem Linkedin postanowili uwzględnić ten obszar życia w życiorysie zawodowym osób, które prezentują tam swoje kompetencje i udostępnił dodatkową opcję.

Wystarczy dodać nowe miejsce zatrudnienia, a następnie w pole z nazwą stanowiska wpisać: stay – rozwinie się lista dostępnych opcji.

 

Informacje o urlopie macierzyńskim - LinkedIn

Na razie opisy „stanowiska” pracy, dostępne są tylko w języku angielskim, ale jest to i tak ważny krok w stronę uwzględnienia potrzeb młodych rodziców. Sekcję tę można uzupełnić o nowo nabyte umiejętności i cechy, nad którymi się pracowało podczas pobytu z dzieckiem – np. cierpliwość 😊

Warto skorzystać z tego rozwiązania, jeśli LinkedIn jest dla Ciebie ważnym narzędziem poszukiwania pracy.