podstawy marketingu małej firmy,  strategia marketingowa

Strategia marketingowa: grupa docelowa – czyli dla kogo jest mój produkt?

Często zdarza się, że firma zaczyna działać bez strategii, o strategii marketingowej nie mówiąc. Dla niektórych przedsiębiorców takie elementy zarządzania firmą okazują się zbędne, zwłaszcza, że muszą zadbać o wiele pilnych spraw. A firma przecież jakoś działa.

Problem w tym, że pilne nie zawsze znaczy ważne, a jakoś nie równa się dobrze.

Grupa docelowa powie Ci, jaki ma być Twój produkt. I komunikacja.

Strategia marketingowa pozwala przede wszystkim na dokładną analizę grupy docelowej, z którą chcesz się komunikować. Bardzo ważne jest aby wiedzieć, kim jest Twój klient i dopasować do niego komunikację marki.

Ostatnio znalazłam coś takiego na stroni całkiem dużej, działającej międzynarodowo firmy (żeby nie było, że tylko maluczkim zdarzają się potknięcia 😉 )

Najważniejszym elementem strategii są trafnie zdefiniowane grupy docelowe, czyli podmioty do których kierujemy nasze działania marketingowe i sprzedażowe.

W 100% prawda i nie śmiałabym z tym dyskutować. Bardziej zaskoczyła mnie dalsza część, a mianowicie:

Doskonale wiemy kim są nasi kluczowi klienci, dzięki czemu nasza oferta jest precyzyjna i kompleksowa. W dzisiejszych czasach, tj. w dobie świadomego konsumenta i personalizacji rozwiązań nie ma już produktów dedykowanych wszystkim. Skupiamy się na konkretnej grupie i odpowiadamy na jej konkretne potrzeby. Dzięki takiemu działaniu obejmujemy pełny wymiar przestrzeni miejskiej, uzyskujemy przewagę konkurencyjną i mamy możliwość dalszej ekspansji.

Dalej był jeszcze opis, jaka dokładnie jest to grupa docelowa.

Nie mów o grupie docelowej, tylko do niej

Grupy docelowej nie definiuje się po to, aby pisać o tym, że wie się, jaka to grupa i co się dzięki temu osiągnie.

Grupa docelowa to informacja dla Ciebie. Możesz dzięki niej:
– zbadać / przeanalizować potrzeby swoich klientów i dopasować do nich ofertę,
– dobrać odpowiedni język (inaczej mówi się do 20-to latków, inaczej do 50-latków),
– wybrać kanały komunikacji (do kogo pocztą, przez radio, podczas spotkania, a do kogo przez internet),
– przygotować właściwe narzędzia (kalkulator na stronie www do technicznych obliczeń dla projektanta instalacji z wykorzystaniem naszych produktów budowlanych, plik z tabelami w Excelu dla klientów gabinetu dietetycznego, kolorowanki do pobrania na stronie prywatnego przedszkola…)
– i wiele innych.

Znajomość grupy docelowej pozwoli Ci też na wyszukanie swojej niszy rynkowej, wyróżnienie wśród konkurencji. Bo co z tego, że jest mnóstwo producentów zabawek, kiedy twoją grupą docelową są świadomi ekologicznie rodzice, potrafiący docenić prawdziwą wartość tworzonych przez Ciebie całkowicie ekologicznych i biodegradowalnych zabawek, rozwijających nie tylko inteligencję ale też wrażliwość ich dzieci na kwestie natury… Tak dla przykładu 🙂

Pisząc o tym, kto jest Twoją grupą docelową, ułatwiasz sprawę konkurencji. Zamiast tego, na swojej stronie internetowej pisz do grupy docelowej. Stwórz personę i do niej mów. Świetnie opisała to Barbara Stawarz w książce „Content marketing po polsku” Polecam – napisana jasnym i zrozumiałym językiem.

Wyznaczenie grupy docelowej to dopiero pierwszy krok do budowy strategii marketingowej. O kolejnych krokach wkrótce.